Pages

Friday, 4 September 2015

15 words story

Heather and Sarah:

Lion captured Mouse, but he set him free. Later Lion got trapped, mouse released him.
After reading 'The lion and the mouse' we have to try and rewrite the story in 15 words. It was really hard and it took us a while to come up with this sentence because we have to choose the words carefully.

Wednesday, 26 August 2015

Haiku Poem


We have been learning how to create a HAIKU poem with three lines. The first line must have 5 syllables. The second must have 7 syllables. And the third should have 5 syllables. But the catch is this poem dose not have to rhyme. First we had to come up with a noun to write about. Then we had to come up with at least three adjectives which we will use in our HAIKU. It was very frustrating for myself because I could not come up with one for the first half an hour. But then it just came to me. Now I am relieved it is over. YAY

Monday, 10 August 2015

The lost puppy

WALT-Write a narrative story using storyboardthat.
SUCCESS CRITERIA
-I can introduce the characters, the setting and what is the story about.
-I can use time connectives to sequence the events.
-I will use adjectives to describe nouns and adverbs to describe verbs.
-My story must have a problem and there must be a solution for that problem.

Screenshot 2015-08-10 at 2.28.04 PM.png
Screenshot 2015-08-10 at 2.28.14 PM.png

Word problems

WALT : solve word problems using the strategies we have learned in class.

Melissa weighs 156 kg. Sandra weighs 98 kg pounds. How much heavier is Melissa than Sandra?
156-98=58            156-98=58
100-90=10             98+2=100
50-8=42                  156+2=158
6+42+10=58 kgs        158-100=58 kgs

If there are 236 bottle caps in a box and Jeffrey puts 188 more bottle caps inside, how many bottle caps are in the box?
236+188                                  236+188
236-2=234                               200+100=300
188+2=190                               30+80=110
234+190=424 bottle caps✓         6+8=14   
                                                 300+110+14=424 bottle caps

Brian went to the store 4 times last month. He buys 89 erasers each time he goes to the store. How many erasers did Brian buy last month?
89x4=                                 89x4                                        
80x4=320                          12x4=48
9x4=36                               77x4=308
320+36=356 erasers.      308+48=356 eraser

Victor has 135 apples stored in boxes. If the are 9 boxes, how many apples must go in each box?
135 ÷ 9 =                      135 ÷ 9=
108 ÷ 9 =12                  36 ÷ 9 = 4
27÷ 9 = 3 99 ÷ 9 = 11

12 + 3 = 15 apples 11 + 4 = 15 apples

Problem Solving